Koronavirus kolem nás

Napsal Ellie (») 15. 3. 2020 v kategorii Se zdravím i chorobou, přečteno: 425×
1200px-novel-coronavirus-sars-cov-2.jpg

V posledních dnech stále nevycházím z údivu. Koronavirus je tady, svět se hroutí. Něco, o čem jsme si mysleli, že se sem nemá šanci dostat, protože je to jako SARS nebo MERS, je to v Číně, netýká se nás to. Bohužel, naivita a neopodstatněný pocit bezpečí vzaly za své. Už jsme v tom všichni.

Nejdříve bych chtěla velmi důrazně podotknout - NEHODLÁM ŠÍŘIT PANIKU. Té je všude dost a rozhodně to nepomáhá. Ale lidé by se nad sebou měli opravdu zamyslet. Jsou to dva dny, kdy jsou zavřené obchody a restaurace a všechny okolo mě převážně zajímá jen to, že si nemají kam zajít na skleničku. Asi se stýkám se samými alkoholiky. Ta druhá skupina vyráží na razii do supermarketů a skupují všechno, co jim přijde pod ruku. No a teď si představte, že právě ta paní, která stála u kasy za vámi s deseti kily mouky nakažená byla a během svého nákupu to vesele rozprskala dál, protože nikdo z vás nemyslel na to, že se nemáte srocovat kdekoliv, i v tom krámu. Ale to je bolest dnešního světa, myslíme na sebe, máme pocit, že chytnout nic nemůžeme, každopádně ale hlad máme všichni a ta zlá vláda nám za chvíli zakáže i jídlo. Přijde mi, že se lidé mnohem víc bojí toho, že umřou hlady, než cokoliv jiného. Proto tenhle článek píšu, z pohledu někoho, kdo ve zdravotnictví pracuje a co zatím viděl, je jen čirá bezohlednost.

COVID-19

Koronaviry jsou obalené jednovláknové RNA viry s pozitivní polairtou s nukleokapsidem helikální symetrie. V povědomí se dostaly tím, že způsobují respirační a intestiální infekce lidí, prvním byl SARS, který vypukl v Guangdongu v Číně v letech 2002-2003, roznesl se na tržišti, kde prodávali cibetky. Jenom desetiletí potom se objevil MERS na Středním východě přenášený velbloudy. SARS infikoval řasinkové bronchiální epitely a pneumoctyty typu II přes angiotenzin-konvertující enzym 2(ACE2), který používal jako receptor. MERS jako receptor použil dipeptidovou peptidázu 4 (DPP4/CD26), přes kterou infikoval neřasinkové bronchiální epitely a pneumocyty typu II. U nového koronaviru ještě není mechanismus infekce známý, ale vzhledem k podobnosti se SARS se předpokládá, že do buněk vstupuje pomocí ACE2. I COVID-19 se původně roznesl na trhu, kde prodávali divoká zvířata, nicméně se nepřišlo na to, od kterého z nich se měla infekce přenést na člověka. U všech tří koronavirů se předpokládá, že původním hostitelem těchto virů jsou (jako i mnoha dalších) netopýři.

Projevy všech třech typů koronaviru jsou od lehkých respiračních obtíží až k velmi závažným. U MERS a SARS navíc v pozdější fázi dochází k respiračnímu a renálnímu selhání. U SARS-CoV-2 je typicky dochází k pneumonii, nakažení mají horečku, kašel, dušnost, na RTG obojetné zasažení plic. Inkubační doba se uvádí od 2 do 14 dnů, podle některých studií může být však inkubační doba až 24 dnů. 

A teď pár čísel. Virem způsobující SARS se nakazilo přes 8000 lidí, zemřelo jich 774. Mortalita se tedy pohybuje okolo 10%. Virem způsobujícím MERS se do května 2015 nakazilo 1250, zemřelo jic 450, ale v květnu 2015 se infekce dostala do Jižní Koreje, kde bylo zaznamenáno 150 infikovaných a 19 z nich zemřelo. Mortalita byla tedy stanovena okolo 40%, avšak naštěstí nemoc se šířila pomalu. U SARS-CoV-2 je mortalita podstatně nižší, momentálně je celosvětově nakaženo asi 90000 lidí (čísla v realitě budou mnohem vyšší, ale o tom později), úmrtí zatím nepřesáhla 6000, i tak se podle čísel zdá, že mortalita se hrubě blíží k sedmi procentům. To jsou zajímavá čísla, že? Protože WHO tvrdí, že mortalita je 3,4% a u nerozikových skupin dokonce jen 0,2%. Tak kdepak se stala s výpočty chyba?

Ach, ta čísla!

Tak jeden zajímavý článek: https://pravyprostor.cz/koronavirus-proc-musime-jednat-hned/?fbclid=IwAR2p6ooPCK65LvKm6CC-breAbTcJQXMI0wlcqB0SLQXVzxXZm6P1RGewF6k

Musíme si také uvědomit, že čísla jsou velice zkreslená. Momentálně se uvádí, že je na našem území potvrzeno 231 nakažených. To není tolik, ne? Je nás kolem 11 milionů, tak co? No jo, ale testováno bylo jen něco málo přes 4000 lidí. To už je nějakých 5%. A čísla rostou každý den.

Ze začátku jsme se uklidňovali, že COVID-19 není horší než chřipka. No, co do příznaků, pravda, to není. Jenže klasická chřipka má pro lidi několik výhod/nevýhod. Její inkubační doba obvykle nepřesáhne tři dny. Což znamená, že s ní nebudete dva týdny lézt po krámech a prát se o konzervy. Navíc chřipka vás skolí. Ano, skolí, pravá chřipka není kašlíček a trošku bolavá hlava. S pravou chřipkou do práce nepůjdete, ani na tu honbu za kilami těstovin. Budete doma a budete rádi, že máte teplý čaj a nemusíte z postele. SARS-CoV-2 je pomalý strategický nepřítel. Moc o něm ještě nevíme a je dost možné, že plno lidí mít ani žádné příznaky nebude. Jen bude nákazu rozsévat dál. 

Ale těch 20% bude muset být ošetřeno. Když přijde k nejhoršímu, nakazí se celá populace. A 20% z ní bude potřebovat lékařskou pomoc. Dokážete si představit, že pětina lidí obléhá nemocniční lůžka? No a ten zbytek sice chrchlá doma, ale práce také moc neudělá. To není hezká přestava, ne?

A jak jsem již napsala, zatím bylo otestováno jen kolem 4000 lidí v ČR. To, vážení, není ani 0,1% české populace, není to ani 0,04%. Nehledě na to, že než v těle stoupne virová nálož, aby byl test prokazatelný (pokud se prokazuje PCR), nebo než si tělo začne vytvářet protilátky (pokud půjdeme přes serologii), chvíli to trvá. Takže budeme mít i mnoho případů falešné negativity.

Opatření vlády

88962207-186969696075179-3691215621418123264-n

Jsou to zhruba dva dny, kdy vláda začala vydávat zákazy a nařízení. Lidé se bouří. Četla jsem x článků o tom, jaké je to omezování osobní svobody a jak je to strašné a kdo ví, co ještě. Takže vážení, tohle opravdu nejsou populistické tahy. Protože oni ve vládě moc dobře ví, že lidem se to nelíbí. Nicméně podívejte se na to z hlediska zdravotnického.

Tolik míst, abychom ošetřili těch 20% s vážnými příznaky nemoci prostě není. Navíc, jak je všude ostře komentováno a je to jednou z největších bot, které má vláda na svědomí, je nedostatek roušek, respirátorů, desinfecí a dalších potřebných věcí. A ono když budou zdravotníci ležet doma a prát se s nemocí, tak neošetří ani vás. Proto se přikročilo k razantním opatřením, která mají omezit šíření viru. Ono ho to nezastaví, ale zpomalí se nárůst případů a tím se nemocnicím odlehčí. Vy si říkáte, že co to blbnu, vždyť jich zatím tolik není. Jenže od prvních 3 potvrzených případů u nás uplynuly pouhé dva týdny. Začíná se teprve objevovat násobný charakter. Jestli ti první někoho nakazili, tak až teď mohou mít ti nakažení první příznaky. Ale infekční byli od začátku.

Pro mě osobně je fascinující, jak lidé reagují. Dva dny nemohou do hospody a koupit si nové boty. A ano, hranice se uzavřely a lidé si nemohou jet zalyžovat do Itálie. To je opravdu takový problém něco přes týden v rámci všeobecného zdraví sedět doma na prdeli? Ono se to nezavedlo proto, aby vás naštvali a potírali vaše svobody. Ale proto, že kdyby nastala situace jako v Itálii, na vaše babičky a dědečky by se úplně vykašlali, protože nejsou k léčení kapacity, vás by zavřeli doma s ibáčem, protože průběh u vás není tak šílený a stejně na to pivo nepůjdete. 

Na druhou stranu chápu, že je pro lidi problém, když nemohou pracovat. Ať už z důvodu, že se zavřeli školy a školky, tudíž musí být někdo doma s dětmi, nebo že se zavřeli krámy, sportoviště a podobně. Lidé se bojí o své peníze. Nedivím se. Já jakožto zdravotní pracovník doma nebudu. Na druhou stranu ani nemám moc možnost se nakonec viru vyhnout. Počítám s tím, že ho nakonec chytím, chvíli budu v karanténě, ale to je to nejmenší. Nejsem v rizikové skupině. Nicméně moje máma a babička už jsou. Třetina lékařů, se kterými pracuji, jsou v rizikové skupině. Všichni naši pacienti jsou vysoce rizikový. 

Co můžete dělat?

Víceméně to, co vám na Seznam.cz každý den zlověstně radí. Mně to tedy přijde jako normální umýt si ruce, když v MHD ohrabávám držadla a podobně. Mor, svrab a neštovice, jak mi vždycky říkala máma smile Ne, vážně, možná je málo desinfekcí, ale ono se nemusíte sprchovat v Savu, aby to mělo nějaký smysl. Pořádné mytí rukou je k nezaplacení. A tady tedy návod, protože už jsem se nekolikrát přesvědčila o tom, že pro některé je mytí rukou jejich namočení do vody: https://lepsipece.cz/hygiena-dezinfekce/jak-si-spravne-myt-a-dezinfikovat-ruce/. Už jen pořádné mytí rukou bez desinfekce zabije většinu chroboplodných zárodků. Dalším krokem, který je lidem hodně proti srsti, je zlaté pravidlo: Když nikam nemusíte, seďte doma na prdeli. Všichni máte určitě internet, tak si nastahujte filmy a užívejte si rodiny. Kdo ještě může do práce, tak tam a zpátky a nikoho po cestě ani v práci neoblizujte. Fyzický kontakt pár dní počká. Samozřejmě, že si můžete zajít na procházku protáhnout nohy, ale zajděte si do parku, kde si udržíte odstup, ne do Tesca, kde se momentálně kumuluje většina obyvatelstva. Nechrchlejte a nefrkejte na lidi okolo, už jen proto, že by vás mohli vzít krumpáčem a posypat vápnem. Klasické nesahání na nos, oči a ústa samozřejmě platí venku, když jste předtím sahli na něco jiného - proto si pak myjete ty ruce.

A ještě malé uklidnění pro notorické nakupovače zásob - nechcípnete. Ono toho jídla je opravdu dostatek. To je něco, co vám slíbit mohu, protože v dnešním světě spíš plýtváme, než abychom strádali. To, že se někde objeví prázdný regál, není způsobeno tím, že to aktuálně úplně došlo, ale těma debilama, co udělali razii a během několika hodin to vykoupili. Ono chvilku trvá, než se ze skladů vše doplní. Samozřejmě, pokud bude mít situace dlouhého trvání, může se stát, že něco dojde. Mouka to teda ale fakt nebude. Půjde spíš o dovozové česrtvé věci, bez kterých se na chvilku obejdete. 

Jsme až moc pohodlní a zvykli jsme si na to, že máme všechno, co se nám zamane. Stačí pár dní omezení a lidé šílí ne proto, že by se báli, že onemocní, ale proto, že se jim ubralo v jejich pohodlí. To je úplně obráceně, než by to mělo být. Důvodů těchto opatření bylo hned několik a všechny smysl mají. Zde další článek, který se zaměřuje na vývoj situace vztažený k opatřením: https://www.idnes.cz/technet/veda/koronavirus-sireni-interaktivni-graf-vizualizace-opatreni.A200310_021714_veda_pka .

Ve východní Asii se s tím, kromě největších ohnisek v Číně, dokázali poprat úplně jinak, než v Evropě a potažmo v Americe. Poučili se z předchozích epidemií. Navíc jsou Asiati dost vycepovaní pravidly a vůbec by je nenapadlo, že by se nařízeními neřídili. My jsme národ, který na pravidla kašle normálně. Naše vláda taky za moc nestojí, ale teď se alespoň trochu snaží. A my umíme jen nadávat. 

Článek paní z Tchaj-wanu: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/s-hruzou-sleduji-jak-je-evropa-nepripravena-zde-jsou-rady-z-tchaj-wanu-93074?seq-no=1&dop-ab-variant=&source=article-detail. Ve zkratce - všichni dodržují pravidla, nedělají nájezdy na obchody, ven jen s rouškami, které zajistila vláda, testy na vir pro všechny. A už jsou z toho skoro venku. U nás to teď teprve začíná. Roušky nemáme, testy se dělají jen lidem s příznaky. Lidé jsou bezohlední. Uvědomte si, že průměrný věk lidí v ČR byl na konci 2018 42 let. Pětina lidí u nás byla starších 65 let, teď bude číslo vyšší. Právě ta pětina je nejvíc ohrožena. Ano, to může pomoci v řešení otázky důchodů. Ale taky to zabije většinu naších nejzkušenějších lékařů. 

Slovo závěrem

Vím, že jsem to teď popsala jako šílený moribundus, ale je na čase, aby si lidé místo paniky uvědomili, že na světě nejsou sami. Vláda by se také měla zaměřit na ty zatracené roušky, dodat je úplně všem. Výrobní cena roušky je okolo 50 haléřů a jejich výroba není až tak složitá. Ano, nechrání nosícího před nákazou, ale chrání ostatní, aby se nakazili od něj. Když si je nasadíme všichni, tak se šíření zabrání. Když ovšem nejsou ani v nemocnicích, je to problém. Ale oni i kdyby byly, tak lidé umí akorát nadávat, že se tím stejně neochrání a že je to opruz. A jsme zase u pohodlí. Až nakazíte svojí osmdesátiletou babičku, budete se na to koukat jinak. Důvod k opravdové panice mezi obyčejnými lidmi zatím opravdu není. Důvod k ohleduplnosti a solidaritě ano. Rouška se dá i vyrobit. Návodů je na to všude plno. Spolehlivě neochrání, ale aspoň nikoho nenakazíte. Chvíli budete vypadat jako idioti, nicméně za pár týdnů je tu budeme nosit pravděpodobně všichni. Všechno zatím funguje, jídlo je, jen si holt musíte uvařit doma. Chvíli se prostě musíte smířit s tím, že nebudou koncerty a sportovní utkání, že holt vám měsíc nikdo neudělá melír a nové šaty si koupíte také až potom, co se situace přežene. Pokud se na to bude kašlat, bude situace horší a trvat déle. Nadáváním to ale nezměníte.

V současné době už prosíme o pomoc i studenty-zdravotníky. Nedostudovaným medikům, záchranářům, sestřičkám a laborantům byly ze škol poslány emaily, že se mohou jako dobrovolníci zapojit do dění. Ono totiž zdravotníků bylo málo už před koronavirem, teď jsou ještě lidé doma s dětmi. Zatím od studentů zase tolik zájmu není, ať už kvůli zkouškám, nebo proto, že je to dobrovolničení. Každopádně věřím tomu, že to se změní, až se situace zhorší. Přece jen studují, aby pomáhali, pro peníze to u nás už může s těmi platy dělat jen málokdo. 

Tímto prosím, aby lidé přestali šílet, dodržovali pravidla a prostě v sobě našli trochu pokory. S trochou štěstí máme za pár týdnů nejhorší opatření za sebou, za pár měsíců se to vyřeší úplně. Když se na to vykašleme, čeká nás Itálie.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel nula a tři